Wizytacja kanoniczna

28 września 2013 w sobotę, nasza Wspólnota Parafialna będzie gościć  Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – Metropolitę Łódzkiego,  który przybędzie do naszej parafii w ramach wizytacji kanonicznej.Ksiądz Arcybiskup o godz. 13.00 odwiedzi Wspólnotę Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, następnie przybędzie na plebanię aby wspólnie z księżmi z dekanatu zasiąść do stołu na obiad. O godz. 15.00 uda się na cmentarz gdzie wraz z wiernymi odmówi koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po zakończonej modlitwie będzie miało miejsce wspólne spotkanie z księżmi pracującymi w parafii oraz z przedstawicielami poszczególnych grup parafialnych.
Naszych drogich parafian serdecznie zapraszamy na wspólną Mszę Św. o godz. 18.00, której będzie przewodniczył ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, oraz na wspólny różaniec w intencji Ojczyzny tradycyjnie odmawiany w ostatnią sobotę miesiąca i zakończy Apelem Jasnogórskim godz. 21.00.

Wizytacja biskupia (kanoniczna, pasterska) – potocznie odwiedziny, w Kościele Katolickim – czynność apostolska, swoisty znak łaski oraz działalności Ducha Świętego. Pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie. Biskup ma obowiązek przynajmniej raz na pięć lat wizytować parafię w swojej diecezji, jeśli zachodzą uzasadnione przeszkody wizytacja może się nie odbyć lub może być odbyta za pośrednictwem wysłannika, specjalnie oddelegowanego przez biskupa. Wysłannikiem takim, może być biskup pomocniczy, biskup koadiutor, wikariusz generalny albo inny prezbiter. Przed każdą wizytacją do parafii muszą przyjechać wizytatorzy, którzy sprawdzają poziom nauczania dzieci i młodzieży. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno- gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Biskup diecezjalny jest zobowiązany co pięć lat okazać protokoły wizytacyjne papieżowi.
(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wizytacja)

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/wizytacja-kanoniczna/