Powrót do Duszpasterstwo

Zespół „Estrellas”

Zespół młodzieżowy „Estrellas” powstał z dawnego zespołu „Słońce”, który przez wiele lat istniał przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie i swym śpiewem ubogacał liturgię Mszy św. Z czasem jednak członkowie „Słońca” założyli swoje rodziny, a zespół zawiesił działalność i spotykał się tylko z okazji ważniejszych uroczystości.

Z inicjatywy s. Eliany Zalewskiej – Karmelitanki od Dzieciątka Jezus – reaktywowano zespół. Siostra Eliana zachęcała młodzież do udziału w spotkaniach Odnowy w Duchu Świętym, a z czasem kształtowała nowy zespół, który początkowo nosił tę samą nazwę. Młodzież nie tylko ubogacała liturgię śpiewem, ale aktywnie brała udział w Apelach Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W 2001 roku zespół miał już stały skład, a w 2002 r. przyjął nową nazwę – „Estrellas”.

Opiekunem zespołu jest proboszcz parafii – ks. kan. Stanisław Bracha, który dba o dobre warunki dla rozwoju grupy oraz stwarza możliwości do spotkań i śpiewów na chwałę Pana. Dzięki jego wsparciu i życzliwości zespół rozwija się i podejmuje coraz to nowe inicjatywy.

Obecnie w skład zespołu wchodzi 20 osób, z których najważniejszym członkiem jest s. Etiena  – prowadzi go muzycznie i duchowo. Dla członków zespołu jest kimś więcej niż nauczycielem śpiewu, ponieważ uczy nie tylko muzycznego rzemiosła – swoim życiem daje przykład, jest przewodnikiem i przyjacielem.

Pozostali członkowie zespołu to ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne grupy wiekowe i zawodowe. Łączy ich to, że wszyscy czują się młodzi duchem i odczuwają potrzebę szczególnej modlitwy poprzez śpiew.

Nazwa „Estrellas” oznacza gwiazdy. Tak jak one swym pięknym światłem wychwalają Pana, tak zespół pragnie uwielbiać Pana przez muzykę. Dlatego wszyscy jego członkowie starają się dawać z siebie jak najwięcej, aby śpiewem uświetniać liturgię Mszy św. i parafialne uroczystości.

Zespół jest też zapraszany na występy i koncerty do innych parafii. Zaproszenia takie spotykają się z wielką radością i chętnie są przyjmowane, gdyż dają szanse na to, aby podzielić się z innymi tym, co dla „Estrellas” ważne.

Zespół uczestniczył między innymi w IV Zgierskich Spotkaniach z Piosenką i Pieśnią Religijną w Duchu Ekumenicznym; co roku jest obecny na Jesiennych Wieczorach Piosenki i Pieśni Maryjnej w Pabianicach, a w 2007 r. był gościem specjalnym IV Przeglądu Piosenki Religijnej na Rudzie, w Łodzi. Na swoim koncie ma też nagranie płyty z kolędami. Zamieszczono na niej 27 utworów, głównie tradycyjnych w opracowaniach wielogłosowych, oraz drugą płytę wydaną w roku 2008 z okazji jubileuszu 75-lecia parafii w Ksawerowie.

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/duszpasterstwo/zespol-estrellas/