Powrót do Duszpasterstwo

Asysta

Słowo asysta z łacińskiego assistere „ stać przy” oznacza grupa osób towarzyszących, eskortę.

Asysta parafialna przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej  została założona w latach 80-tych. Jest to grupa licząca około 30 osób. Są to mężczyźni oraz kobiety, którzy aktywnie biorą udział we wspólnocie Kościoła.  Opiekunem duchowym asysty jest ks. Tomasz Grzejdziak.

Nowe szefostwo asysty:

p. Krzysztof Rogoziński – 608506438

p. Grażyna Lewandowska – 509497954

p. Aleksandra Syrek – 503018636

Asysta pełni swoją posługę kilka razy w ciągu roku, w czasie większych uroczystości kościelnych – m.in. Rezurekcja, Boże Ciało, odpust parafialny, w procesjach Eucharystycznych w I niedziele miesiąca o godz. 10:00.

Asystę procesyjną stanowią parafianie, którzy chcą być blisko Jezusa Eucharystycznego. Mężczyźni pomagają prowadzić kapłana z Najświętszym Sakramentem w procesji. Niosą baldachim nad monstrancją, a także feretrony. Kobiety ubrane w ludowe stroje biorą udział w procesji niosąc wstążki, figury, feretrony i różaniec. Oprócz sztandarów starsi wierni dźwigają także krzyż i obrazy, dekorują, przyozdabiają i dbają, aby każda uroczystość kościelna była wyjątkowym przeżyciem. Troszczą się o zachowanie i przekazanie, kolejnym pokoleniom pięknych, polskich katolickich tradycji.

Do obowiązku asysty parafialnej należy również opieka m.in. nad chorągwiami i feretronami oraz baldachimem. Obecnie w procesji biorą udział chorągwie, sztandary, feretrony, baldachim, ozdobne poduszki i symbole męki. Świadome uczestnictwo, a także aktywny udział w procesji jest dowodem wiary mieszkańców oraz ukazaniem tego, że wiara człowieka w siłę i miłość Boga nie jest powodem do wstydu i powinna być zauważalna w każdym miejscu.

Wraz z opiekunem, organizowane są co miesięczne spotkania Asysty, oraz  pielgrzymi  do znanych polskich sanktuariów. Modlimy się, uczestniczymy wspólnej Eucharystii, śpiewamy, poznajemy się wzajemnie tworząc wspólnotę, której członkowie poprzez swoją służbę budują duchowy, Żywy Kościół.

[nggallery id=5]

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/duszpasterstwo/asysta/