W 100-lecie odzyskania Niepodległości w drodze Wilna

Dnia 8 września z Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, pod duchową opieką ks. Dominika Sujeckiego, do Wilna wyruszyła grupa 40 pielgrzymów. Była to niezwykła pielgrzymka, bo przecież w 100 rocznice odzyskania Niepodległości przez Polską.

Opiekę organizacyjno-merytoryczną w tym czasie sprawował nad nami pilot pan Adam. Po spakowaniu bagaży, jeszcze przed wyruszeniem autokaru, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Wikariusz. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zawierzyliśmy najlepszej Matce podróż i cały czas pielgrzymowania. Umocnieni łaską Eucharystii, z myślami krążącymi wokół zabranych intencji, wyjechaliśmy w drogę. Po drodze do Wilna mieliśmy możliwość zwiedzić Kowno – miasto, w którym przez kilka lat nauczycielem był Adam Mickiewicz. Oprowadzała nas Pani Janina – Polka pochodząca ze Żmudzi. W godzinach wieczornych dotarliśmy do celu naszej podróży. Obiadokolację zjedliśmy w uroczej restauracji serwującej lokalną kuchnię, a czas umilał nam występ miejscowego artysty. Zmęczeni, ale jednocześnie pełni nadziei wiążących się z kolejnym dniem, udaliśmy się na spoczynek.

Następny dzień zaczęliśmy Mszą Świętą w polskim kościele pw. Świętego Ducha. Naszym przewodnikiem po Wilnie była pani Danuta, Polka od urodzenia mieszkająca w tym mieście. Po Mszy przeszliśmy do Pałacu Prezydenckiego, gdzie mieliśmy okazję przespacerować się po jego dziedzińcu i  ogrodach. Udało nam się również zwiedzić jeden z domów, w którym w czasie swojego pobytu w Wilnie mieszkał Adam Mickiewicz. Po wspólnej obiadokolacji był czas na odpoczynek przed kolejnym dniem zwiedzania.

Drugi i trzeci dzień naszej obecności w Wilnie upłynął pod szczególnym znakiem Bożego Miłosierdzia. W poniedziałek pielgrzymowanie zaczęliśmy od wizyty w Ostrej Bramie. Przed obliczem Matki Bożej Miłosierdzia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. U głównego celu naszej podróży zostawiliśmy wzięte z domów intencje. Następnie zwiedziliśmy dom i pokój, w którym mieszkał i tworzył malarz, który według wskazówek św. Siostry Faustyny namalował obraz Jezu, ufam Tobie. W tym samym domu mieszkał również bł. Ksiądz Michał Sopoćko – spowiednik świętej. Obecnie w tym miejscu znajduje się kaplica. Odmówiliśmy w niej Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Poza tym wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się piękny widok na miasto. Na Cmentarzu na Rossie nawiedziliśmy serce Marszałka Piłsudskiego i groby poległych legionistów. Dzień tradycyjnie zakończyliśmy obiadokolacją.

Wtorek zaczęliśmy od zwiedzenia domu, w którym wraz z innymi zakonnicami żyła św. Siostra Faustyna. Następnie mieliśmy okazję dokładnie obejrzeć kościół pw. św. Piotra i Pawła – najpiękniejszy kościół barokowy na Litwie. Na Mszę Świętą udaliśmy się do Kościoła Bożego Miłosierdzia, gdzie w prezbiterium znajduje się oryginalny obraz Jezu, ufam Tobie, namalowany według wizji świętej. Po niej wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później był czas na spacer szlakiem kilku innych wileńskich kościołów. Zobaczyliśmy między innymi Katedrę Wileńską, cerkiew i świątynię unicką. Po pamiątkowych zakupach udaliśmy się na wspólny posiłek.

Środa była ostatnim dniem pielgrzymowania. Jednak zanim ruszyliśmy w drogę powrotną pojechaliśmy do podwileńskich Ponar. W czasie II wojny światowej lasy te były miejscem masowych mordów dokonywanych przez Niemców przede wszystkim na Żydach, Polakach i Romach. Po chwili zadumy udaliśmy się do Trok, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie zwiedziliśmy zamek księcia Witolda. Po spróbowaniu karaimskich kibinów ruszyliśmy w drogę powrotną. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Ksawerowa.

Pełni ufności, bogaci w nowe wspomnienia udaliśmy się do naszych domów, by trochę odpocząć, ale także zastanowić się nad tym, co tak naprawdę dał nam ten czas.

Wilno 2018

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/w-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci-w-drodze-wilna/