Peregrynacja Krzyża Lednickiego

W dniach 28-29 kwietnia w naszej Parafii odbędzie się Peregrynacja Krzyża Lednickiego.

28 kwietnia 2014 – poniedziałek
 19:00  Film dokumentalny „Wyspa władców”
 Modlitwa za Ojczyznę
 29 kwietnia 2014 – wtorek
 19:00 Adoracja Krzyża Lednickiego

O Krzyżu Lednickim

Nie każdy był na spotkaniu młodych nad Lednicą.

I nie każdy będzie.

Jednak w tym roku nadarza się jedyna w swoim rodzaju okazja, aby modlić się przy krzyżu lednickim we własnej parafii!

Krzyż- dlaczego lednicki?

W 1962r odnaleziono w czasie wykopalisk archeologicznych na Ostrowie Lednickim – jednym z ośrodków państwa polskiego za czasów pierwszych Piastów- drewniany krzyż.

Został on znaleziony w warstwie jednoznacznie łączonej z zniszczeniem Ostrowa w połowie XI wieku. W warstwie gruzowiska i spalenizny.

krzyż lednickiUznaje się, iż był Stauroteką, czyli specjalnym relikwiarzem na przechowywanie szczątków Krzyża Świętego.

Na jego wzór wykonano metrowej wysokości krzyż z drewna orzechowego. W miejsce gwiazd, które znajdowały się w romańskim oryginale, wyłożonych cennymi kruszcami, włożono kamienie z Jordanu, Góry Tabor, Ogrodu Oliwnego i Kalwarii w Ziemi Świętej oraz z Ostrowa Lednickiego.

Na krzyżu umieszczono napis: IC XC NIKA – Jezus Chrystus Zwycięża.

Peregrynacja, by rodziła się fascynacja!

Peregrynacja (łac. peregrinatio)- w Kościele katolickim uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego.

Krzyż lednicki wyruszył w Polskę, byśmy dobrze przygotowali się do bardzo ważnych wydarzeń: kanonizacji Jana Pawła II, 1050 rocznicy Chrztu Polski, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Inicjatywie pobłogosławił prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Błogosławieństwo Prymasa

Zobacz plakat

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/peregrynacja-krzyza-lednickiego/