Odpust ku czci MB Częstochowskiej 2016

„…przez posługę swojego Kościoła Bóg okazuje swoje miłosierdzie światu, udzielając mu cennego daru, który od bardzo dawna nosi miano odpustu” (Jan Paweł II Incarnationis mysterium nr 9)

Jak co roku w pierwszą niedzielę po Uroczystość N.M.P. Częstochowskiej, którą obchodzimy 26 sierpnia, przeżywamy w naszej parafii odpust ku czci naszej patronki Matki Boskiej Częstochowskiej. Sumie odpustowej o godz. 11: 30 przewodniczyć będzie ks. Jerzy Rzepkowski, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach. Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych parafian oraz gości na wspólną odpustową modlitwę oraz udział w uroczystej Eucharystii.

Warto jednak na początku postawić sobie pytanie: Czym tak naprawdę jest odpust? Czy odpust parafialny to tylko ta oprawa zewnętrzna, piękne kwiaty, porządek, stragany? Otóż trzeba nam przypomnieć sobie, czym jest odpust, jakie jest jego znaczenie?

„Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już, co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych”.

Kto może zyskać odpust i jakie są warunki?

• każdy wierny może uzyskać odpust
  • dany odpust może być ofiarowany dla siebie samego lub na sposób wstawiennictwa za zmarłych.

Przy uzyskaniu odpustów zupełnych muszą być spełnione następujące warunki:

• spowiedź sakramentalna
  • Komunia eucharystyczna
  • modlitwa według intencji Ojca świętego
  • wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego

Zastanówmy się nad tym jak my przeżywamy odpust w parafii. A może jest to odpust – bez odpustu!? Jest to wspaniały dar od Boga – możliwość zyskiwania odpustów – dla siebie, bądź dla zmarłych, którzy w czyśćcu dopełniają zadośćuczynienia za popełnione przez siebie grzechy, by dojść do doskonałej miłości.

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/odpust-ku-czci-mb-czestochowskiej-2016/