Ingres abp Marka Jędraszewskiego

Abp Marek Jędraszewski odbył 8 września ingres do bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Objął w ten sposób kanonicznie archidiecezję łódzką. Pastorał, symbol władzy biskupiej, przekazał mu nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Kilkuset duchownych – kardynałów, arcybiskupów, biskupów, kapłanów diecezjalnych i zakonnych – przeszło w procesji z Domu Arcybiskupiego do katedry.
Gdy abp Jędraszewski doszedł do drzwi świątyni, powitali go dziekan Kapituły Archikatedralnej bp Adam Lepa i proboszcz parafii katedralnej, ks. Ireneusz Kulesza. Arcybiskup ucałował krucyfiks, uczynił znak krzyża pobłogosławioną wodą i pokropił nią wiernych.Po dojściu procesji do ołtarza abp Migliore okadził ołtarz i uczynił znak krzyża.
Zaraz potem zabrał głos administrator apostolski archidiecezji łódzkiej, abp Władysław Ziółek. Przypomniał, że „budowanie łódzkiego Kościoła trwa nadal” i „niepodobna budować go inaczej, jak właśnie na Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii”.
Kolejnym elementem obrzędów objęcia archidiecezji było odczytanie przez nuncjusza decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI i przekazanie jej abp Jędraszewskiemu.
Później abp Władysław Ziółek przekazał pastorał, będący symbolem władzy w Kościele w Łodzi, w ręce nuncjusza. Ten wręczył go nowo powołanemu metropolicie abpowi Jędraszewskiemu.

Zakończeniem kanonicznego obrzędu objęcia urzędu Metropolity Łódzkiego było pozdrowienie abpa Jędraszewskiego przez wiernych. Homagium złożyli biskupi pomocniczy, przedstawiciele prezbiterium (proboszcz, wikariusz i emeryt), przedstawiciele seminarium duchownego (rektor, diakon i kleryk), przedstawiciele zakonów żeńskich i męskich oraz rodzina z terenu parafii katedralnej.
Później rozpoczęła się liturgia Mszy świętej, której abp Jędraszewski przewodniczył z katedry biskupiej. Także nowy metropolita wygłosił homilię.
Apelował w niej o pogłębianie wiary i zaangażowanie w dzieło rozwoju Kościoła. Zwłaszcza teraz, gdy kultura zachodnia staje się chrystofobiczna, gdy ulegając poprawności politycznej dąży się do wyparcia chrześcijaństwa z życia publicznego.
Na zakończenie Mszy świętej nowego metropolitę łódzkiego pozdrowili kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i w imieniu Kościoła w Łodzi bp Adam Lepa. Kanclerz łódzkiej kurii, ks. Andrzej Dąbrowski odczytał pozdrowienia przesłane przez Prymasa Polski, abpa Józefa Kowalczyka i prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
Trwająca 3 godziny liturgia zakończyła się procesją do Domu Arcybiskupiego. Jeszcze w jej trakcie na nowego metropolitę łódzkiego czekała niespodzianka przygotowana przez młodzież.
Wierni mogli składać życzenia w specjalnej księdze ingresowej, wyłożonej w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

źródło: http://archidiecezja.lodz.pl/

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/ingres-abp-marka-jedraszewskiego/