Asysta w Ksawerowie

Asysta parafialna przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej  została założona w latach 80-tych. Cały czas się powiększa i rozwija. Są to mężczyźni oraz kobiety, którzy aktywnie biorą udział we wspólnocie Kościoła.  Opiekunem duchowym Asysty jest
Ksiądz Wikariusz Tomasz Grzejdziak.

Serdecznie zapraszamy do ASYSTY

Nowe szefostwo asysty:

p. Krzysztof Rogoziński – 608 506 438

p. Grażyna Lewandowska – 509 497 954

p. Aleksandra Syrek – 503 018 636

Asysta pełni swoją posługę kilka razy w ciągu roku, w czasie większych uroczystości kościelnych – m.in. Rezurekcja, Boże Ciało, odpust parafialny, w procesjach Eucharystycznych.

Asystę procesyjną stanowią parafianie, którzy chcą być blisko Jezusa Eucharystycznego. Mężczyźni pomagają prowadzić kapłana z Najświętszym Sakramentem w procesji. Niosą baldachim nad monstrancją, a także feretrony i sztandary. Kobiety ubrane w ludowe stroje biorą udział w procesji niosąc wstążki, figury, feretrony i różaniec. Oprócz sztandarów starsi wierni dźwigają także krzyż i obrazy, dekorują, przyozdabiają i dbają, aby każda uroczystość kościelna była wyjątkowym przeżyciem. Troszczą się o zachowanie i przekazanie, kolejnym pokoleniom pięknych, polskich katolickich tradycji.

Do obowiązku asysty parafialnej należy również opieka m.in. nad chorągwiami i feretronami oraz baldachimem. Obecnie w procesji biorą udział chorągwie, sztandary, feretrony, baldachim, ozdobne poduszki. Świadome uczestnictwo, a także aktywny udział w procesji jest dowodem wiary mieszkańców oraz ukazaniem tego, że wiara człowieka w siłę i miłość Boga nie jest powodem do wstydu i powinna być zauważalna w każdym miejscu.

Wraz z opiekunem, organizowane są spotkania Asysty, oraz  pielgrzymki  do znanych polskich i zagranicznych sanktuariów. Modlimy się, uczestniczymy wspólnej Eucharystii, śpiewamy, poznajemy się wzajemnie tworząc wspólnotę, której członkowie poprzez swoją służbę budują duchowy, Żywy Kościół.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/asysta-w-ksawerowie/