Uroczystość przyjęcia sutanny naszego kleryka

W dniu 28 września ośmiu kleryków III roku przyjęło sutannę, a alumn VI roku – święcenia diakonatu. Wśród nich był również kleryk pochodzący się z naszej parafii: Mateusz Wójtowicz. Uroczystości w kościele Miłosierdzia Bożego w Pabianicach przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.Homilię wygłosił o. Remigiusz Recław SJ. Łódzki jezuita, nawiązując do odczytanej Ewangelii, pytał w niej kleryków i wszystkich zgromadzonych gości o to, jakie znaczenie ma dla nich ta uroczystość i co poprzez nią chce powiedzieć do nich Bóg. Apelował, aby zastanowić się nad kondycją wiary i miłości wzajemnej w naszych wspólnotach, m.in. w rodzinie. Podkreślił też fakt, iż każdy z nas zawsze, w każdym momencie może wrócić do Chrystusa, bez względu na to, jakie zło i grzechy w życiu popełnił.

Uroczystość przyjęcia sutanny (obłóczyn) odbywa się w łódzkim Seminarium Duchownym zawsze pod koniec września. Prawo noszenia stroju duchownego otrzymują alumni III roku – po dwóch latach studiowania filozofii i na początku 4-letnich studiów teologicznych. Diakonat przyjmuje się zwykle pod koniec V roku. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły.

W obłóczynach uczestniczyli: Mateusz Wójtowicz, Mateusz Stolarczyk, Łukasz Kaczmarek, Jakub Najder, Karol Kowalik, Maciej Chodowski, Robert Zientera, Kamil Gregorczyk. Święcenia diakonatu przyjął Adam Gontarz (pochodzący z diecezji ełckiej, z Malborka).

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/uroczystosc-przyjecia-sutanny-naszego-kleryka/