Triduum Paschalne

Święta Wielkanocne są największym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Nie ma ważniejszych świąt. Ani święta Bożego Narodzenia, ani uroczystość ślubu, ani święcenia kapłańskie nie mogą być ważniejsze niż te dni Paschy.

W sposób bezpośredni przygotowujemy się do nich poprzez Triduum Paschalne (z łac. triduum – Święte Trzy Dni) jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym chrześcijan, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną. Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. Samo słowo Pascha wywodzi się z hebr. paesah, co znaczy omijać i jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Chrystus, kiedy spożywał ostatnią wieczerzę paschalną, wypełnił symbole starotestamentowe. To On był Barankiem Paschalnym, który dopełnił zbawczej ofiary.

W tym roku Triduum Paschalne będzie inne. Zgodnie z zarządzaniami naszych władz, musimy pozostać w domu. Nie możemy jak co roku udać się do kościoła by wspólnie przeżywać ten czas.

Spotkajmy się przed odbiornikami telewizyjnymi, radiowymi czy mediami internetowymi. Weźmy udział w Triduum Paschalnym pod przewodnictwem naszego ks.  Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/triduum-paschalne-2020/