Triduum Paschalne

Święta Wielkanocne są największym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Nie ma ważniejszych świąt. Ani święta Bożego Narodzenia, ani uroczystość ślubu, ani święcenia kapłańskie nie mogą być ważniejsze niż te dni Paschy.

W sposób bezpośredni przygotowujemy się do nich poprzez Triduum Paschalne (z łac. triduum – Święte Trzy Dni) jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym chrześcijan, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną. Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. Samo słowo Pascha wywodzi się z hebr. paesah, co znaczy omijać i jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Chrystus, kiedy spożywał ostatnią wieczerzę paschalną, wypełnił symbole starotestamentowe. To On był Barankiem Paschalnym, który dopełnił zbawczej ofiary.

Nabożeństwa tegorocznego Triduum Paschalnego:

1. W Wielki Czwartek o 1000 w Archikatedrze Łódzkiej liturgia poświęcenia olei świętych. Liturgii przewodniczy Ksiądz Arcybiskup wraz z całym prezbiterium Kościoła łódzkiego (tego dnia kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia wierności Bogu i Kościołowi). Tego dnia nie ma w naszej świątyni Mszy św. o godz. 700, zaś wszystkich naszych parafian zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 – pamiątka Ustanowienia Eucharystii. Po liturgii będziemy trwać w adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji.( kiedyś  mówiono  ciemnicy)
  2. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św., Adorujemy Pana Jezusa przez cały dzień,
    o godz. 1800 gromadzimy się na liturgii Męki Pańskiej. Ofiary składamy tego dnia na Grób Pański
    w Jerozolimie. Po przeniesieniu Pana Jezusa do Grobu wyśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Adoracja  do  godz. 21.00. Wielki Piątek jest I Piątkiem miesiąca. Spowiadamy od godz. 17.00
  3. W Wielką Sobotę od 8.00 do 15.00 święcimy pokarmy w kościele. Czynimy to co pół godziny. W terenie od godz. 900. O godz. 9.30 Adoracja przy Grobie Pańskim Zespółu Estrellas, a o godz. 10.00 zapraszamy na Adorację scholę Jezusowe Promyki.
  4. Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 1800. Podczas liturgii uroczyście odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Bardzo prosimy, aby na tę celebrację przynieść świece chrzcielne. Celebrację rozpoczynamy przed kościołem od obrzędu poświęcenia ognia.

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/triduum-paschalne-2020-2-2/