Otwarcie Roku Wiary

Rok Wiary został otwarty podczas uroczystej Mszy Świętej odprawianej na Placu Św. Piotra przez papieża Benedykta XVI.
W naszej Parafii uroczysta Eucharystia na otwarcie Roku Wiary została odprawiona w niedziele 21 października o godzinie 10.00. Przewodniczył jej nasz proboszcz ksiądz Stanisław Bracha, a koncelebrowali księża seniorzy: ks. Stanisław Przybyłowski oraz ks. Józef Nykiel.Liturgia rozpoczęła się odśpiewaniem oficjalnego hymnu Roku Wiary „Credo Domine” oraz uroczystym, procesyjnym wniesieniem ozdobnego Ewangeliarza, dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Księgi te zostały złożone na bocznym ołtarzu i pozostaną tam przez najbliższe 14 miesięcy. Przez cały okres Roku Wiary przypominać nam  będą o znaczeniu tych dokumentów, które  stanowią drogowskaz dla współczesnego chrześcijaństwa, oraz będą zachęcać do ich lektury. Rok Wiary nawiązuje bowiem do 50. rocznicy obrad soborowych i 20-lecia wydania Katechizmu.
W oprawie uroczystej Mszy Świętej aktywny udział wzięli reprezentanci wszystkich stanów Kościoła: siostry Karmelitanki, ministranci, dzieci ze scholi Jezusowe Promyki, przedstawiciele zespołu Estrellas, grup parafialnych. Uczestniczyli oni zarówno w obrzędach wstępnych Mszy Świętej, w Liturgii Słowa, jak również w Liturgii Eucharystycznej.
Ważnym elementem tej Eucharystii było wyznanie wiary, które w tym dniu uroczyście wyśpiewaliśmy.
Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy jej uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki wydane specjalnie na Rok Wiary – obrazki z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora z Cefalu na Sycylii i tekstem modlitwy Credo, który będzie można mieć zawsze przy sobie.
Rok Wiary potrwa do 24 listopada 2013 r., czyli do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia papież Benedykt XVI odprawi Mszę Świętą i uroczyście dokona wyznania wiary.
W czasie tych najbliższych 14 miesięcy Roku Wiary wszyscy jesteśmy zaproszeni do nowego, prawdziwego  nawrócenia się do Pana, do zaangażowania się na rzecz nowej ewangelizacji, do bardziej wyraźnego dawania świadectwa naszej wiary. Jest to więc wezwanie do zmiany swojego życia i skierowania się w stronę Jezusa Chrystusa, bowiem to Chrystus jest jedyną drogą zbawienia dla wszystkich ludzi wszystkich czasów.

Permalink do tego artykułu: http://www.ksawerow.archidiecezja.lodz.pl/otwarcie-roku-wiary/